معرفي شهرستان نوشهر -نور

 

معرفي شهرستان نوشهر

با 9/3 درصد جمعيت مازندران در ساحل مازندران قرار دارد.

نوشهر در گذشته به نامهاي خاچك، حبيب آباد و ده نو خوانده مي شد و سپس بااحداث تاسيسات بندري در سال 1318 هـ .ش به نوشهر تغيير نام يافت. اين شهرستان داراي دو بخش مركزي و كجور است. كجور از مناطق مهم باستاني و مركز رويان و پايتخت رستم دار بوده است. 

با فراهم آوردن امكانات بيشتر گردشگری از جمله تورهاي دريايي در اسكله هاي بندر نوشهر اين شهرستان به همراه چالوس، به عنوان قطب بزرگ توريستي كشور مطرح خواهد شد.

جاذبه هاي گردشگري:

برج آرامگاهي امامزاده طاهر مطهر، برج آرامگاهي سيد علي كياسلطان، برج آرامگاهي امامزاده حمزه رضا، بقعه آقا شاه بالوزاهد، بقعه سيد محمد بن امام جعفر صادق (ع)، مسجد جامع مجموعه فرهنگي كندلوس، جنگل سيسنگان، درياچه خضر نبي، ديوچشمه، منطقه ييلاقي كجور، غار چيلك چلندر، قرق كوه، قلعه نمك، موزه بندر، دريا و بندر نوشهر

فاصله برخی جاذبه های شهرستان نوشهر از مرکز شهرستان

جاذبه

فاصله

كندلوس

80 كيلومتر

درياچه خضر نبي

80 كيلومتر

ديوچشمه

60 كيلومتر

پارك جنگلي سيسنگان

 30 كيلومتر

 
شهرستان نور

گستردگی شهرستان نور از ساحل تا ارتفاعات البرز ميانی ، وجود تنوع آب و هوايي، رودخانه ها وآبشارهای طبيعی همـراه با آثار تاريخی و باستانی اعتبار ويژه ای به اين شهرستـان بخشيده که می توانـد در زمينه برنامه ريزی سفر کاملا" مؤثر باشند 

پارک جنگلی نور : 

درکيلومتر 5 نور به محمودآباد و در شرق نور با مساحت حدود 4000 هکتار از اوايل دهه 50 شمسی مـورد بهره برداری قرار گرفته و از نظر وسعت يکی از بزرگترين پارک های خاور ميانه است . انواع گونه های جنگلی مانند افرا ، ممرز ، توسکا ، انجيلی و ... در آن يافت می شود . رستوران مجهز و زيبا ، آلاچيق های متعدد چوبی پارک های بازی کودکان ، مسجد ، زمين های ورزشی از جمله امکاناتی است که آن را به يکی از تفرجگاههای مهم شمال ايران بدل کرده است . در ابتدای ورودی غربی پارک که از جاده اصلی نور محمودآباد جدا می شود ، سردر زيبای سنگی با ويژگی های معماری و پوشش چوبی ساخته شده که ديدنی است .

 

ساحل دريا  

طول خط ساحلی در شهر نور حدود 23 کيلومتر می باشد که به دليل دارا بودن ساحل ماسه ای ،کم عمق ، حرارت مطلوب ، آب با املاح پايين ، ساحل سازی مناسب ، ايجاد طرحهای مناطق شنای امن برای خانمها و آقايان وامکانات رفاهی، هر ساله در فصل تابستان مسافران بي شماری را به خود جذب می کند . 

آبشار آب پری :

برای رسيدن به آبشار آب پری بايد فاصله 5 کيلومتري شهر نور تا شهر رويان را پيمود ، يک خيابان در وسط شهر کوچک رويان در حاشيه غربی پل و رودخانه به طرف جنوب از مسير اصلی نور به نوشهر جدا می شود که پس از ساخت آسفالت 8 کيلومتری در کنار رودخانه ، کوه و دره جنگلی به آبشار آب پری می رسد ، اين مسير به نام گلندرورد و سوردار معروف است . جريان آب در شيب سنگی 60 درجه کوه منظره زيبايي را ايجاد کرده و دانه های سنگی در پايين جاده به طرف دره و وجود درختان جنگلی در سينه کش آن منظره رويايي را پديد آورده است . 

شهر بلده :  

شهر بلده مرکز بخش ييلاقی و کوهستانی بلده در 145 کيلومتری شهر نور واقع شده است . مسير اصلی دسترسی به آن به صورت آسفالته در کيلومتر 45 جاده هراز و محور ارتباطی آمل به تهران در محلی به نام هردورود بوسيله يک پل به طرف غرب از جاده هراز جدا می شود و پس از طی يک مسافت 55 کيلومتری به شهر بلده می رسد. جاده در تمام طول مسير از آبادی های خوش آب و هوا عبور می کند و در ادامه پس از عبور از بلده و با مسافت 55 کيلومتر در محل پل زنگوله به جاده کندوان وصل می شود . اين شهر از لحاظ آب وهوا، مناظر طبيعی ، چشمه ها و آبشار در فصل تابستان پذيرای گردشگران زيادی است .

يوش و زادگاه نيما يوشيج :

يوش در فاصله 5 کيلومتری غرب بلده و در مسيري است كه منتهی به جاده کندوانمي شود. علاوه بر جذابيت های طبيعی، زادگاه نيما يوشيج شاعر معروف و نوپرداز معاصردر آنجا قرار دارد و همواره مورد استقبال ادب دوستان جهان است . خانه نيما که آرامگاه وی نيز می باشد از بناهای متعلق به اواخر دوره صفويه است که با ويژگي های سنتی منطقه کوهستانی نور ساخته شده و با پلان مربع شکل دارای يک حياط مرکزی و اتاق های متعدد در اطراف حياط مي باشد. عناصر تزئينی آن شامل آجرکاری ، گچ بری ، رنگ کاری ، خراطی ، ارسی های زيبا و آينه کاری است كه آثار مهم کشور می باشد .

فيل سنگی : 

در مرکز روستای لاويج قطعه سنگ بزرگی وجود دارد که براثر عوامل و فرسايش طبيعی به شکل فيل نشسته بر زمين خودنمايی می کند که مسافران اين روستای خوش آب و هوا از اين منظره طبيعی و منحصر به فرد نيز ديدن می کنند . البته بعد از گذر از آب گرم لاويج با حداقل ده دقيقه پياده روی می توانيد از فيل سنگی هم ديدن نماييد.

بقعه آقاشاه بالو زاهد :

اين بقعه در 3کيلومتری شرق چمستان واقع شده است . شهر چمستان در 15 کيلومتری شرق نور قرار دارد و مسير آسفالته آن از داخل شهر نور آغاز و پس از عبور از مسيری زيبا به چمستان رسيده وپس از طي 15 کيلومتر به شهر چمستان ختم می گردد . بقعه مذکور در ضلع شمالی و مجاور با جاده قرار دارد .

آقا شاه بالو از عرفای اواخر قرن 7 و اوايل قرن 8 هجری قمری و مرشد شيخ حسن جوری چهره اصلی نهضت سربداران خراسان در عهد حکومت مغولان است . بنای آجری با گنبدی مخروطی و تزئينات کاشيکاری بر روی مرقد آقا شيخ بالو زاهد ساخته شده که از آثار مهم تاريخی مازندران به شمار می رود .

آب گرم معدنی لاويج : 

روستای ييلاقی لاويج در25کيلومتری جنوب چمستان در ميان دره های جنگلی و زيبای البرز قرار دارد . در کيلومتر 3 چمستان به نور يک مسير زيبای آسفالته به طرف جنوب از جاده اصلی منشعب می شود که با عبور از پارک جنگلی کشپل به لاويج ختم می شود . آب های گرم لاويج به دليل خواص بالای درمانی برای دردهای استخوان و مفاصل و بيماری های پوستی همواره گردشگران فراوانی را در تمام فصول سال به خود اختصاص داده است ، امکاناتی مناسب نيز در آن منطقه برای اقامت و استفاده از آب معدنی ايجاد شده است. جاده چمستان به لاويج از پارک کشپل می گذرد و از ميان جنگل عبور می کند به همين دليل فضای دلپذيری را برای گردشگران فراهم مي سازد . 

پارک جنگلی کشپل :

 در ابتدای جاده آسفالتي لاويج در محور چمستان به آمل قرار دارد ، حاشيه زيبای ساحل رودخانه لاويج رود ، وجود چشمه های پرآب با زلالي ويژه ، امکانات نسبی اقامت و پارک بازی کودکان اين پارک را به تفريحگاه مردم منطقه و مسافران غير بومی تبديل کرده است .

 

قلعه پولاد بلده :

 

بر روی ارتفاعات شمالی مشرف بر شهر بلده يک قلعه عظيم به چشم می خورد که از معروفترين و بزرگترين قلعه های به جای مانده در شمال ايران است . اين قلعه تا اوايل دوره صفويه داير و مسکوني بوده و مرکز يکی از مقتدرترين قدرتهای محلی آن روز ايران محسوب مي شد.

 

بقعه سلطان احمد بلده :

 

در داخل شهر بلده در دامنه کوه واقع شده و دومين بنای مرتفع شهرستان نور است گنبد آن مخروطی و مصالح آن از آجر و روکش گچ می باشد. در حد فاصل گنبد و بدنه نيز نورگيرهايی تعبيه شده و طاق نماهايی نيز اطراف آن را تزيين کرده اند . گنبد از داخل با مرکب سياه زينت يافته و گچ بری های زيبايي نيز در آن ديده می شود و در دو قسمت آن نقش شيری را کشيده اند که ماری به دور کمر آنها حلقه زده است . کتيبه ای به خط کوفی وجود دارد که دوبار نام حضرت محمد ( ص ) و حضرت علی ( ع ) را نقش کرده اند . کتيبه چوبی روی صندوق نام شيخ احمد نوری و تاريخ 1102 هجری قمری را دارد .

رديف

فهرست

زمان لازم

1

حرکت از نور به طرف آبشار آب پری

نيم ساعت

2

بازديد از آبشار آب پری و مناظر اطراف

يک ساعت

3

حرکت از آبشار آب پری به طرف پارک جنگلی نور

نيم ساعت

4

بازديد از پارک جنگلی نور و استفاده از دريا

-

5

حرکت از پارک نور به طرف آب گرم معدنی لاويج

دو ساعت

6

بازديد از روستای لاويج و آب معدنی و فيل سنگی

-

7

حرکت از لاويج به طرف پارک جنگلی کشپل

نيم ساعت

8

استفاده از پارک جنگلی کشپل

-

9

حرکت از پارک کشپل به طرف بقعه آقاشاه بالو زاهد در چمستان

-

10

بازديد از بقعه آقاشاه بالو زاهد

نيم ساعت

11

حرکت از چمستان به طرف بلده

نيم ساعت

12

بازديد از آثار تاريخی ، فرهنگی و طبيعی بلده شامل قلعه پولاد ، زادگاه نيما يوشيج ، بقعه سلطان احمد

 

فرهاد شرف پور مربی امداد و نجات
برای تماس با من با پست الكترونيك
mosaferaseman2002@yahoo.com

 

/ 0 نظر / 62 بازدید