داروهای جديد ضد ويروس ايدز آزمايش می شود

دانشمندان بريتانيايی يک نوع جديد از داروی ضد ايدز را تهيه کرده اند که به باور آنها می تواند مانع از سرايت ويروس اچ آی وی (عامل انتقال ايدز) به ميليون ها نفر در سراسر جهان شود.


منبع: BBC

نتايج به دست آمده در شرايط آزمايشگاهی موفقيت آميز بوده است و برنامه ريزی ها برای آزمايش اين گروه از داروها بر روی انسان در پنج کشور آفريقايی (از جمله آفريقای جنوبی، زامبيا، تانزانيا، اوگانداو کامرون) در دست تهيه است.

اين داروها، موسوم به ميکروبيسيدها، به صورت ژل يا کرم هستند و زنان می توانند شخصا قبل از آميزش جنسی از آن استفاده کنند.

پس از ظهور ايدز، کاندوم به عنوان محافظ اصلی در برابر انتقال ايدز در آميزش جنسی مطرح شده است، اما در بسياری از موارد زنان قادر نيستند شرکای جنسی خود را وادار به استفاده از آن کنند.

گفته می شود که ميکروبيسيدها هم از طريق کشتن ويروس اچ آی وی و هم از طريق جلوگيری از آلوده شدن سلولها، از فرد در مقابل انتقال ويروس محافظت می کنند.

کارشناسان ايدز می گويند اين داروها حتی اگر به طور کامل هم موثر نباشند، می توانند در عرض سه سال از مرگ دو ميليون و پانصد هزار نفر در اثر ابتلا به ايدز جلوگيری کنند.

جزئيات در مورد پيشرفت های حاصله در اين زمينه، در کنفرانسی در لندن، که از 28 تا 31 مارس برگزار می شود، مطرح خواهد شد.

هيلری بن، وزير توسعه خارجی بريتانيا، اين تحقيقات را بالقوه چشمگير توصيف کرده است.

او گفت اين داروهای تازه به زنان اين قدرت را خواهد داد تا برای محافظت از خود در برابر ايدز فقط متکی به مردان و استفاده از کاندوم توسط آنها نباشند.

 فرهاد شرف پور مربی امداد و نجات
برای تماس با من با پست الكترونيك
mosaferaseman2002@yahoo.com

/ 0 نظر / 10 بازدید