دستگاه ژاپني زلزله‌زا براي پيش‌بيني زلزله

يک شرکت ژاپني نوعي وسيله خانگي توليد کرده است که به اندازه يک کتاب جيبي کوچک است و مي‌تواند زلزله را تا چند ثانيه قبل از وقوع پيش بيني و اعلام نمايد.

اين وسيله از شبکه و داده‌هاي سيستم هشدار پيش از وقوع ايجاد شده توسط سازمان هواشناسي ژاپن که از طريق اينترنت در دسترس است، استفاده کرده و به محض دريافت علايم لازم شروع به شمارش معکوس با صداي بلند مي‌نمايد که نشان مي‌دهد تا وقوع زمين لرزه چند ثانيه باقي مانده است.

شرکت تجهيزات ايمني «سان شاين» (
Security firm SunShine Co. Ltd) مي‌گويد اين وسيله به مردم زمان لازم براي پناه گرفتن در مکاني امن (زير ميزها)، خاموش کردن لوازم گازي و آتش‌زا و يا دور شدن از لوازم خانگي که ممکن است بالقوه خطرناک باشند را مي‌دهد.

از اکتبر سال جاري اين اطلاعات همچنين از طريق راديو و تلوزيون نيز پخش شده و به تلفن‌هاي دستي که به زودي وارد بازار مي‌شوند و داراي امکانات دريافت اين نوع اطلاعات هستند نيز ارسال خواهند شد.

شرکت مذکور اميدوار است که دستگاه‌هاي کيو گارد (
EQGuard) که به زودي وارد بازار مي‌شود به خصوص براي کساني که در حال تماشاي تلوزيون نبوده و يا به راديو گوش نمي‌کنند، مفيد باشد.

کازو سازاکي رئيس اين شرکت معتقد است که در ژاپن نزديک به 51 ميليون خانوار وجود دارند و انتظار مي‌رود که حداقل 20 درصد از آنها اين وسيله را خريداري نمايند.
ژاپن کشوري است که در آن بيش از 20 درصد زلزله‌هاي بزرگتر از 6 ريشتر جهان در آن بوقوع مي‌پيوندند.

اي کيو گارد به محض دريافت امواج اوليه زلزله و يا امواجي که منجر به تخريب نمي شوند ولي سرعتشان بيشتر از امواج تخريبي است شروع به اعلام هشدار مي‌نمايد.

اين هشدارها معمولا 10 تا 20 ثانيه قبل از شروع لرزش زمين مي‌باشند ولي در مواردي که فرد به کانون وقوع زلزله بسيار نزديک باشد اين مدت بسيار کوتاه تر بوده و يا حتي ممکن است اصلا وجود نداشته باشد.

بر اساس نظر انجمن صنايع الکترونيک ژاپن که يک سازمان نظارتي است و به بررسي محصولات الکترونيک مي‌پردازد داده‌هاي سازمان هواشناسي ژاپن که مبناي اين وسيله هستند برخي اوقات درست نبوده و ممکن است منجر به ترس و وحشت بي مورد شوند.

يوشينوري سوگي‌هارا رئيس پروژه هشدار اضطراري زلزله ژاپن (
Emergency Earthquake Alert and Trial Project) معتقد است که اين سيستم دچار اشتباه مي‌شود و بنابر اين 100 درصد دقيق نيست. اين وسيله در مواردي شروع به اعلام هشدار کرده در حالي که هيچ زلزله‌اي رخ نداده است. البته ايشان اضافه مي‌کنند که ارزش اطلاعات قبل از شروع زلزله بسيار زياد است و کساني که معتقد به ارزش بالاي اين نوع اطلاعات هستند بايد اين وسيله را خريداري و جان خود را در صورت وقوع زلزله نجات دهند.

ژاپن در آگوست سال قبل شروع به ارايه اين نوع اطلاعات زلزله به نيروهاي اورژانس، سايت‌هاي ساختمان سازي و مراکز هدايت قطارها نمود ولي از ارايه آن در سطح گسترده به منظور جلوگيري از ايجاد ترس و وحشت خودداري نمود.

زلزله‌اي با بزرگاي 7.3 درجه ريشتر در سال 1995 مرکز ژاپن را لرزاند که بر اثر آن 6400 نفر جان خود را از دست دادند و بيش از 100 ميليارد دلار خسارت ببار آورد. در سال 2004 زلزله‌اي به قدرت 6.8 ريشتر منطقه نيگاتا در شمال ژاپن را لرزاند که منجر به کشته شدن 40 نفر و مجروح شدن بيش از 3000 نفر گرديد.

ترجمه: دكتر علي عسگري
/ 0 نظر / 46 بازدید