توصيه هايی برای افراد آلوده به ويروس اچ. آی. وی.

توصيه هايی برای افراد آلوده به ويروس اچ. آی. وی.

داشتن نگاه مثبت به زندگی جايگاه مهمی در زندگی شخص آلوده به ويروس اچ. آی. وی. دارد. در صورتی که شما با اچ. آی. وی. مثیت زندگی می کنيد، توصيه های ارايه شده از سوی کارشناسان را، برای مراقبت از خود مطالعه کنيد و سعی کنيد آنها را در زندگی خود اعمال کنيد. اين توصيه ها به شما کمک خواهد کرد تا کيفيت بهداشت وزندگی خود را با توجه به نيازهای جغرافيايی افزايش دهيد.

 • بدن به استراحت کامل نياز دارد. سعی کنيد هر شب هشت ساعت بخوابيد. هر وقت خسته ايد استراحت کنيد.

 • سعی کنيد زياد نگران نباشيد، استرس، فشار و نگرانی می تواند به سيستم دفاعی بدن لطمه بزند. آرامتر باشيد. با کسانی که دوستشان داريد، با اعضای خانواده، فرزندان و دوستان خود آرامتر باشيد.کارهايی که دوست داريد، انجام دهيد. مثلاً موسيقی گوش دهيد، يا روزنامه و کتاب بخوانيد.

 • با خود مهربان باشيد. سعی کنيد نگاه مثبت به زندگی داشته باشيد. داشتن احساس خوب، بخشی از سلامتی است.

 • ورزش سبک انجام دهيد. ورزشی را انتخاب کنيد که دوست داشته باشيد.

 • از حمايت و توصيه های افراد آگاه استفاده کنيد. با متخصصان بهداشتی مشورت کنيد، زيرا بسياری از مشکلات و ناراحتی های جسمی را می توان با درمان بر طرف کرد.
 • اگر احتياج به کمک داريد، مطرح کنيد و اگر به شما کمک کردند، بپذيريد.

 • سيگار نکشيد. سيگار به ريه ها و بسياری از اندام های ديگر بدن آسيب می رساند و کار عفونت ها را برای حمله به بدن شما آسان تر می کند.

 • مشروبات الکلی برای بدن، به خصوص برای کبد مضر است. آسيب پذيری بدن را در برابر آلودگی بيشتر می کند و ويتامين های بدن را نابود می کند. ضمناً تاثير الکل ممکن است در روابط جنسی ميزان ريسک پذيری رابطه غير محافظت شده را تشديد کند.

 • داروهای غير ضروری مصرف نکنيد، چون معمولاً عوارض جانبی ناخواسته دارند و می توانند روی تغذيه و مواد غذايی تاثير منفی بگذارند. اگر دارو مصرف می کنيد، تحت نظر پزشک معالج مصرف کرده و دستورالعمل آن را به دقت بخوانيد.

  مراقبت از فرد آلوده به ويروس اچ. آی. وی.

  شخصی که مراقبت از فرد آلوده به ويروس اچ. آی. وی. را به عهده می گيرد، بهتر است که عضوی از خانواده او، يا اگر فرد آلوده تنها زندگی می کند، همسايه، قوم و خويش يا دوستش باشد. مراقبت از فرد آلوده به ويروس اچ. آی. وی. کار آسانی نيست و هر کس که برای چنين فردی غذا را آماده می کند، می پزد، او را تشويق به خوردن می کند و به او می خوراند، خود نياز به حمايت دارد.

  از جمله کارهايی که بايد انجام شود، تامين نيازهای فرد بيمار و ايجاد تعادل بين اين نيازها و احتياجات ساير اعضای خانواده است. کمک بيش از حد ممکن است که اثر معکوس داشته باشد و حيثيت، استقلال و عزت نفس فرد آلوده به ويروس اچ. آی. وی. را جريحه دار کند. در حالی که بی توجهی هم ممکن است، حمايت لازم برای برخورداری شخص بيمار از تغذيه کافی و لازم برای مقاومت در برابر آلودگی را تامين نکند.

    line.gif 1x1.gif 1x1.giftop.gif  
   توصيه هايی به مراقبت کنندگان
  • مدتی از وقت خود را با فرد آلوده به ويروس اچ. آی. وی. بگذرانيد. درباره غذاهايی که برای به دست آوردن وزن و حفظ وزن بدن خود و بيمار به آن ها نياز داريد، با او حرف بزنيد. نظرش را درباره غذاهايی که دوست دارد يا ندارد، بپرسيد. او را در برنامه ريزی در تهيه غذايش شريک کنيد و نظرش را بخواهيد.

  • مواظب وزن بدن شان باشيد. در صورت امکان، مرتباً آنان را وزن و در جای خاصی يادداشت کنيد. مراقب هرگونه کاهش غير منتظره وزن آنان باشيد و در صورت کاهش وزن، دست به اقدام لازم بزنيد.

  • بر داروهايی که مصرف می کند، نظارت داشته باشيد. توصيه های دارويی را بخوانيد تا بدانيد چه ساعاتی بايد دارو را بخورد، با هر دارويی چه غذايی را نخورد و يا هر دارو چه عوارض جانبی دارد.

  • با محبت و مهربانی رفتار کنيد. هر وقت غذای خاصی می خواهد، سعی کنيد برايش فراهم کنيد. ممکن است ناگهان از غذايی بدش بيايد يا غذايی را که حاضر کرده ايد، نخورد و چيز ديگری بخواهد. شخص آلوده به ويروس اچ. آی. وی. نمی خواهد عمداً مشکل درست کند. اين تغييرات ناگهانی در ذائقه و سليقه او ناشی از بيماری است.

  • در مورد اهميت غذا خوردن سرسخت باشيد و مدام او را به خوردن تشويق کنيد، اما مجبوربه خوردنش نکنيد. دادن غذای زياد در يک وعده، ممکن است باعث شود از خوردن خودداری کند.

  • اگر خود دچار بيماری ديگری شده ايد و به علت شدت بيماری قادر به بلند شدن از بستر نيستيد، مايعات و تنقلات را در دسترس فرد آلوده به ويروس اچ. آی. وی. قرار دهيد.

  • مراقب همه چيز باشيد. اينکه اتاق تميز باشد، بهداشت رعايت شود و مواد غذايی کافی موجود باشد.

  • اگر فرد آلوده به ويروس اچ. آی. وی. تنها زندگی می کند، از او برای صرف غذا با اعضای خانواده خود دعوت کنيد. ديگران را نيز تشويق کنيد تا به
    line.gif 1x1.gif 1x1.giftop.gif  
   نگرانی در مورد سلامت ساير افراد خانواده

  مراقبت کنندگان از افراد آلوده به ويروس اچ. آی. وی.، نگرانی ها و اضطراب های خاص خود، ترس برای آينده، نگرانی برای سلامت خانواده خود و سلامت خودشان را خواهند داشت.

  بسيار مهم است که اين افراد مراقب سلامت خود نيز باشند، به قدر کافی استرحت کنند و اطلاعات و حمايت مناسب برای انجام وظيفه دشوار مراقبت از فرد آلوده به ويروس اچ. آی. وی. داشته باشند.

  از اهميت نکات زير هر چه بگوييم کم گفته ايم:

  • ويروس اچ. آی. وی. از راه غذا و يا آب منتقل نمی شود.
  • استفاده ازظروف مانند: ليوان، فنجان، بشقاب، کارد و چنگال فردی که آلوده به ويروس اچ. آی. وی. است و استفاده از وسايل آشپزی و ظروف مشترک باعث انتقال ويروس اچ. آی. وی. يا بيماری ايدز نمی شود.
  • ويروس اچ. آی. وی. و بيماری ايدز با لمس کردن، در آغوش گرفتن، دست دادن منتقل نمی شود. لازم نيست از لمس کردن و تماس معمولی با فرد آلوده به ويروس اچ. آی. وی. اجتناب کنيد.
    line.gif 1x1.gif 1x1.giftop.gif  
   ويروس اچ. آی. وی. از اين راه ها انتقال پيدا نمی کند

  ترس از اينکه در اثر تماس های روزمره و کارهای روزانه به ويروس اچ. آی. وی. آلوده شويم، ترسی کاملاً بيجاست. پس بهتر است که بدانيم:
  ويروس اچ. آی. وی. از راه های زير انتقال پيدا نمی کند.

  ـ نه بوسيله روبوسی
  ـ نه بوسيله بوسه و معاشقه و يا آب دهان (در صورتی که در دهان زخم و يا بيماری لثه که باعث انتقال ويروس از راه خون شود، وجود نداشته باشد)
  ـ نه بوسيله بغل کردن و درآغوش گرفتن
  ـ نه بوسيله دست دادن
  ـ نه بوسيله تماس معمولی افراد در منزل، محل کار و يا اجتماع با بيمار
  ـ نه بوسيله استفاده از وسايل غذاخوری مشترک
  ـ نه بوسيله آب و غذا
  ـ نه بوسيله نوشيدن مشروبات الکلی
  ـ نه بوسيله عطسه و سرفه
  ـ نه بوسيله تماس با اشک و عرق بيماران
  ـ نه بوسيله استفاده از استخرهای‌ شنای عمومی و توالت‌های عمومی
  ـ نه بوسيله دستگيره در، گوشی تلفن و بليط اتوبوس
  ـ نه بوسيله استفاده از البسه دست دوم
  ـ نه بوسيله استفاده از وسيله نقليه عمومی
  ـ نه بوسيله نيش حشرات و يا تماس با حيوانات
  ـ نه بوسيله ريش تراشيدن، خالکوبی يا ختنه کردن اگر تيغ و يا سوزنی که استفاده می شود فقط برای يکنفر استفاده شود.

   فرهاد شرف پور مربی امداد و نجات
  برای تماس با من با پست الكترونيك
  mosaferaseman2002@yahoo.com

/ 0 نظر / 11 بازدید